مقالات

تفاوت اسپیکر بلوتوثی و اسپیکر فلش خور usb دار

اسپیکر بلوتوثی قابل حمل گلکسبیت

گوش دادن به موسیقی با اسپیکرهای بی سیم قابل حمل جدید، بسیار سرگرم کننده و آسان است. با استفاده از اسپیکرهای بلوتوثی پرتابل به هر کجا که می روید می توانید به موسیقی گوش دهید.

ما در دوره ای زندگی می کنیم که گوش دادن به موسیقی در حال راه رفتن و حرکت داشتن، آسان تر از همیشه شده است و  دیسک‌های فشرده در آستانه انقراض هستند.

در حال حاضر اسپیکرهای فلش خور یا usb خور و آ یو ایکس Aux در بازار ارائه می شوند. در حالی که گزینه‌های واقعاً بی‌سیم مانند بلندگوهای بلوتوثی وجود دارد.

 اما این سوال مطرح می شود که برای گوش دادن به موسیقی اسپیکر فلش خور usb یا اسپیکر بلوتوثی بهتر است؟

اسپیکر فلش خور، USB (یو اس بی) چیست؟

Universal Serial Bus یا USB یک رابط مشترک است که امکان ارتباط بین دستگاه ها و رایانه شخصی را فراهم می کند. اکثر اسپیکرها از طریق جک 3.5 میلی متری صدا به کارت صدای کامپیوتر متصل می شوند و سپس کارت صدا با استفاده از درایورهای صدا، صدا را پخش می کند.

بلندگوهای USB به طور کامل کارت صدای رایانه را دور می زنند و در عوض مستقیماً به پورت USB وصل می شوند. از آنجایی که اکثر عملکردهای کارت صدا در یک راه اندازی USB به بلندگوها منتقل می شوند، سیگنال های صوتی دیجیتال خام از سیستم به بیرون از پورت USB به بلندگوها منتقل می شود و در آنجا به صدای آنالوگ تبدیل می شود.

مانند سایر لوازم جانبی USB، اسپیکرهای USB نیز قابلیت اتصال و بازی را دارند که باعث می شوند به راحتی توسط سیستم کامپیوتری به عنوان یک دستگاه USB قابل جابجایی قابل تشخیص باشند.

اسپیکر بلوتوث چیست؟

اسپیکر بلوتوث نوعی بلندگوی بی سیم است که سیگنال های صوتی را با استفاده از امواج RF به جای کابل های صوتی دریافت می کند. در چند سال گذشته، اسپیکرهای بلوتوثی به یک گزینه اصلی تبدیل شده اند. کیفیت صدا می تواند از بلندگوهای USB تا بلوتوث متفاوت باشد. اسپیکرهای بلوتوثی اساسا بلندگوهایی هستند که با دستگاه های دارای بلوتوث کار می کنند.

 با بلوتوث، کارها بسیار ساده تر می شوند و انواع اسپیکرهای بلوتوثی مناسب سالن، خانه، مهمانی و … نیز از این قاعده مستثنی نیستند. برخلاف اسپیکرهای معمولی که از طریق کابل به هم متصل می شوند، اسپیکرهای بلوتوثی واقعاً بی سیم هستند به این معنی که هیچ کابلی وجود ندارد. اسپیکرهای بی سیم پرتابل  برای پخش موسیقی باید با دستگاه بلوتوث دیگری جفت شوند.

تفاوت بین اسپیکر فلش خور USB و بلوتوثی

 قابلیت اتصال

 اسپیکرهای USB، مانند سایر لوازم جانبی USB مانند ماوس و کیبورد مستقیماً از طریق درگاه یو اس بی USB در پشت رایانه pc یا کنار لپ‌تاپ به رایانه شخصی یا لپ‌تاپ متصل می‌شوند. آنها به سادگی مانند یک درایو فلش USB به سیستم متصل می شوند.

به محض اینکه اسپیکر را به پورت وصل کنید بلافاصله شناسایی می شوند. از سوی دیگر، بلوتوث پرکاربردترین فناوری مورد استفاده برای اتصال صوتی بی‌سیم است که عمدتاً اسپیکرها و هدفون‌های بلوتوثی هستند. برخلاف بلندگوهای USB، بلندگوهای بلوتوث به صورت بی سیم و بدون کابل متصل می شوند.

عملکرد

بلندگوهای USB قابل تعویض هستند، به این معنی که می‌توان آن‌ها را در زمانی که سیستم رایانه روشن و در حال کار است، به‌طور ایمن به برق وصل و خارج کرد. اسپیکرهای فلش خور USB کارت صدای کامپیوتر را دور می زنند و مستقیماً به پورت USB وصل می شوند.

سیگنال‌های صوتی دیجیتال خام از از پورت USB به بلندگوها جریان می‌یابند که در آنجا به صدای آنالوگ تبدیل می‌شوند. از سوی دیگر، بلوتوث یک فناوری ارتباطی بی‌سیم است که از امواج فرکانس رادیویی برای اتصال به سایر دستگاه‌ها استفاده می‌کند. بلندگوهای بلوتوثی از همان محدوده فرکانس سیگنال تلفن‌های بی‌سیم استفاده می‌کنند.

مصرف برق

اسپیکرهای یو اس بی خور USB از خود سیستم کامپیوتر برق می گیرند، در حالی که همتایان بلوتوثی آن ها برای ارائه تعادل مناسب صدا و گرفتن توان از آمپلی فایر داخلی، به قدرت بیشتری نیاز دارند.

اسپیکرهای بلوتوث معمولاً انرژی کمتری مصرف می کنند. اسپیکرهای بلوتوث به آسانی حمل می شوند و انرژی بسیار کمتری مصرف می کنند. به خصوص نوارهای صوتی بزرگ با کانال 2.1 می توانند به طور موثر بین 8 تا 12 ساعت کار کنند.

قابل حمل بودن

وقتی صحبت از قابلیت حمل و نقل به میان می آید، بلندگوهای بلوتوث بدون شک بهترین راه برای لذت بردن از موسیقی در حال انجام کار هستند.

اسپیکرهای فوق قابل حمل برای کسانی که به طور منظم کوهنوردی و کمپینگ را انجام می دهند، مناسب هستند، زیرا حمل آن ها آسان است و در کیف قرار می گیرند. آنها در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارند. به‌علاوه به راحتی در هر مکانی قابل حمل هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *