مقالات

فلش مموری

فلش مموری گلکسبیت

تاریخچه فلش مموری‌ها

زمانی بود که جهت جابه جایی اطلاعات از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر می بایست از فلاپی استفاده می کردیم . فلاپی‌ها دارای میزان حافظه کمی بودند و بیشترین کاری که می توانستیم با فلاپی انجام دهیم جا به جایی فایل‌های کمتر از 2 مگابایت بود.

پس از فلاپی‌ها، سی دی‌‌ها وارد بازار ذخیره سازی اطلاعات شدند؛ در یک عدد سی دی تقریبا تا حجم 700 مگابایت می‌توان اطلاعات را ذخیره و نگهداری کرد. بعد از سی‌دی‌ها، دی وی دی‌ها (DVD) به روی کار آمدند.

میزان ظرفیت اطلاعاتی CD بیشتر از DVD  و ظرفیت آن 4GB بود. برای تهیه CD و  DVDها نیاز نبود تا پول زیادی هزینه کنیم و کم هزینه بودن CD و  DVDها باعث محبوبیت این نوع از حافظه‌ها در دوران خودشان شد. در حال حاضر تعدادی از کاربران هستند که برای جا به جایی اطلاعات مانند فیلم، موسیقی و… از CDو  DVDها استفاده می‌کنند ولی چندین مشکل اساسی وجود دارد

CDو DVD هر دو فقط یکبار قابلیت ذخیره‌سازی اطلاعات دارند و بعد از دخیره سازی اطلاعات امکان حذف و ویرایش آن‌ها وجود ندارد.
جهت ذخیره سازی اطلاعات از نرم افزار های مخصوصی مانند nero باید استفاده کرد. با کمترین ضربه و ایجاد خط و خش در CD و  DVDها قابلیت و کارایی آن‌ها به حداقل ممکن می‌رسد.

در نهایت در سال 1980 میلادی فلش مموری وارد بازار شد که دارای ظرفیت‌های بیشتر از فلاپی‌های CD و  DVDها را داشت و نقطه ضعف‌های آن ها را نداشت.

فلش مموری در واقع یکی از حافظه های پرقدرت است که از ترکیب حافظه های قدیمی که توانایی پاک شدن و حافظه هایی که توانایی دوبار پاک شدن را دارند گرفته شده است. مسئله قابل اهمیت دیگر ابعاد کوچک این وسیله می باشد. فلش مموری های معمولی اغلب به اندازه یک بند انگشت می باشند که جای کمی را می گیرند. در صورتی‌ که مقدار امنیت اطلاعات در فلش مموری نسبت به DVDو CD در درصد بالاتری می باشد و از خط افتادن بر روی آن اثری نیست.

فلش مموری چیست؟

با ادغام حافظه‌ های قدیمی که قابلیت پاک شدن و E2PROM که قابلیت 2 بار پاک شدن را دارند حافظه‌های بادوامی ساخته شد که Flash Memory نام دارد. یکی از مزایای فلش مموری در مقایسه با EPROM، قابلیت الکترونیکی پاک شدن آن است. تا زمانی که تعداد فراوانی از مدارها به تراشه اضافه شود امکان پاک کردن جداگانه حافظه از هر خانه وجود ندارد و همین مسئله باعث بالا رفتن قیمت فلش‌ها می‌شود.

به همین دلیل تولید کنندگان فلش مموری به سود سیستم از این عملکرد صرف نظر کرده‌اند. امروزه می‌توانید فلش مموری‌ها را به شیوه انتخابی و به دفعات پاک کنید و بخش‌های پاک شده را با فایل‌های دیگری جایگزین کنید.

به عبارتی Flash Memory حافظه‌ای غیر فرار با قابلیت برنامه ریزی برای هر سلول است. تعدادی از این سلول‌ها را بلوک یا صفحه می‌نامند. این بلوک‌ها یا صفحه‌ها را که سکتور نیز می‌نامند قابلیت پاک شدن در آن واحد را دارند.

فلش مموری چگونه کار می کند؟

فلش مموری ها برای نگهداری اطلاعات یک منبع پایدار فعالیت می‌کنند، به این معنی که در آن‌ها بخش های متحرک دیده نمی شود و عملکرد آن ها از طریق مدارهای الکترونیکی صورت می گیرد. نقطه مقابل فلش مموری ها، هارد دیسک ها SSD هستند که دارای بخش های متحرک می باشند  پس می توان گفت که یکی از علل آسیب پذیری هارد دیسک ها به فلش مموری ها دقیقا همین بخش های متحرک می باشد .

حافظه فلش دارای شبکه‌هایی است که از ستون‌ها و سطرها تشکیل شده  و در نقطه اتصال هر سطر یا ستون، ۲ ترانزیستور مورد استفاده قرار می‌گیرد که توسط یک لایه نازک اکسید از یکدیگر جدا شده‌اند. یکی از این ترانزیستورها، Floatig Gate و دیگری Control Gate است. Floatig Gate به قسمت سطر اتصال داده می‌شود و Control Gate نیز فقط به ستون اتصال داده می‌شود.

در زمانی که لینکی وجود داشته باشد در ترانزیستور مقدار ۱ ذخیره می‌شود. عملیاتی به نام Fowler-Nordheim tunneling برای تبدیل مقدار یک به صفر مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای جابجایی محل الکترون‌ها در Floating Gate از Tunnling استفاده می‌شود. شارژ الکتریکی با ولتاژ حدود ۱۰ تا ۱۳ ولت به Floating gate از ستون BitLine شروع می‌شود سپس به Floating Gate می‌رسد و در آخر نیز خارج می‌شود (به زمین انتقال پیدا می‌کند).

این شارژ باعث می‌شود تا این ترانزیستور مانند یک توزیع کننده الکترون عمل کند. الکترون‌هایی که باقی می‌مانند متراکم شده و در جهت دیگر لایه اکسید اسیر خواهند شد و یک شارژ منفی را به وجود می‌آورند. الکترون‌هایی که منفی شارژ می‌شوند مانند صفحه عایق بین ترانزیستور Floatig Gate و Control Gate عمل خواهند کرد. سطح شارژ انتقال داده شده به Floatig Gate توسط دستگاهی به نام Cell Sensor مانیتور می‌شود. اگر جریان Gate بیش از ۵۰% شارژ باشد مقدار 1 را دارا خواهد بود و اگر از ۵۰% ابتدایی بازگشت کند به 0 تغییر پیدا خواهد کرد.

انواع فلش مموری

شاید در هنگام خرید فلش به این نکته توجه نکنید اما باید بدانید که نوع USB موضوع بسیار مهم و قابل توجهی است. به عنوان مثال با داشتن یک فلش با قابلیت اتصال OTG می توانید فلش مموری خود را به موبایل وصل کنید و دیگر نیازی به استفاده از تبدیل های OTG نخواهید داشت. در ادامه به ۴ نوع از انواع USBها خواهیم پرداخت:

فلش مموری USB.2

این مدل از فلش مموری در سال ۲۰۰۰ میلادی معرفی شد؛ اغلب سیستم‌ های موجود در جهان که قبل از سال ۲۰۱۱ میلادی وارد بازار شده‌ اند، از نسخه USB 2.0 استفاده می‌ کنند. نسخه دوم USB توانایی انتقال داده با سرعت حداکثر ۴۸۰ مگابیت در ثانیه را دار است که در مقایسه با نسخه اول آن، بسیار سریع‌ تر عمل می‌ کند.

فلش مموری USB.3

این مدل از USB ، آخرین و جدید ترین نسخه ارائه شده از این تکنولوژی می‌ باشد که در سال ۲۰۰۸ معرفی شد و در مقایسه با نسخه‌ های قبلی، برتری‌های بیشتری دارد. USB 3.0 توانایی انتقال داده، با سرعت ۴.۵ گیگابیت در ثانیه را دارد

این مقدار، تقریبا 10 برابر سرعت انتقال داده در USB 2.0 می‌باشد. در این نسخه، تعداد هشت اتصال دهنده وجود دارند که 2 عدد از آن‌ها برای انتقال داده، 2 عدد از آن‌ها برای دریافت داده و مابقی نیز به عنوان تقویت کننده سرعت انتقال داده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فلش مموری USB-C

USB تایپ سی استانداردی نو ظهور برای شارژ و انتقال اطلاعات است. در حال حاضر، آن را می توان در دستگاه هایی مانند لپ تاپ، گوشی و تبلت های جدید دید. با گذشت زمان تقریبا همه آن چیزهایی را که در حال حاضر از رابط های قدیمی تر و بزرگتر USB استفاده می‌کنند، به سمت استفاده از USB تایپ سی حرکت می‌‌کنند.

USB C دارای یک رابط جدید و کوچکتر است که برخلاف نسخه‌های قبلی USB، قابلیت اتصال از هر دو جهت را دارد و در نتیجه اتصال آن آسان تر است. کابل های USB تایپ سی قابلیت حمل جریان بیشتری را دارند، بنابراین می توان آن ها را برای شارژ دستگاه های بزرگتر مانند لپ تاپ نیز استفاده کرد.

فلش مموری USB OTG

USB OTG یا USB On The Go استانداردی است که به گوشی‌های موبایل اجازه می‌دهد فلش مموری و موبایل به یکدیگر متصل شوند. در گذشته گوشی‌های موبایل از طریق USB تنها به کامپیوترهای شخصی وصل می‌شدند، اما فلش مموری OTG این امکان را فراهم آورده است تا دو گوشی بتوانند توسط کابل USB مستقیما به یکدیگر وصل شوند.

انواع ظرفیت فلش مموری

فلش مموری‌ها از شروع پیدایش خود دارای ظرفیت های کمی بوده‌اند و حتی فلش هایی با ظرفیت ۵۱۲ مگابایت هم ساخته شده است. اما با گذشت زمان شاهد افزایش ظرفیت آن ها بوده ایم و امروزه حتی می توانید فلش مموری با ۲ ترابایتی را هم پیدا کنید! به طور کلی باید گفت که هر شخص با توجه به نیازی که دارد باید یک فلش مموری با ظرفیت مناسب برای خود تهیه و خریداری کند.

کاربردهای فلش مموری

با فلش مموری کامپیوتر خود را قفل کنید

برای تبدیل شدن فلش مموری به یک کلید برای قفل کردن و باز کردن کامپیوتر می توانید برنامه predator را بر روی سسیستم خود اجرا کنید. به این گونه که در صورت اتصال فلش مموری به کامپیوترتان دستیابی به آن آسان بوده اما اگر فلش مموری را remove کنید و از کامپیوتر جدا کنیدکه به طور خودکار قفل می شود در این حالت اشخاص نمی توانند به کامپیوتر شما دسترسی پیدا کنند و با پیغام access denied مواجه می شوند .

ویروس را با فلش مموری از رایانه خود دور کنید

برای اسکن کردن رایانه‌های ویروسی می توانید از نرم افزار avg که رایگان است و توانایی پخش بر روی فلش مموری را دارد استفاده کنید.

بدون نصب بازی‌ و برنامه اجرا کنید

درکنار وسایل و گجت هایی که توانایی حمل راحتی دارند مثل، لپ تاپ، تبلت و یا گوشی های همراه بیشتر افراد فلش مموری ها را از یاد برده اند. برنامه های پرتابل مانند chrome ، fire fox ، open office و…. را می توان توسط فلش مموری بر روی رایانه اجرا کنید.

نصب و تعمیر ویندوز

می توان توسط فلش مموری بدون نیاز به پاک کردن ویندوز فعلی سیستم، جدیدترین ویندوزها را بر روی رایانه خود نصب کنید.

نصب و اجرا لینوکس Linux

احتمالا شما نیز درباره این سیستم شنیده باشید این سیستم عامل ،متن باز نیز عنوان شده است که طرفداران خاص خود را دارد. توسط فلش مموری می توان مانند ویندوزهای جدید، linux را بی آنکه نیازی بر تغییر نسخه باشد، بر روی سیستم نصب نمایید.

امکان رمزنگاری و امنیت فایل‌ها

اگر از فلش مموری جهت جابجایی اطلاعات و ذخیره استفاده می کنید، می توانید بر روی فلش مموری خود رمز بگذارید در این صورت غیر از شما هیچ شخصی دسترسی به فایل‌های شما نخواهد داشت.

کامپیوتر خود را مدیریت کنید

جهت مدیریت کردن رایانه خود می توانید با نصب برنامه parted magic کارهای مختلفی مانند طبقه بندی، بازیابی رمز ورود و … را انجام دهید.

با فلش مموری ویندوز جدید بر روی مک بوک نصب کنید

برای داشتن دو سیستم ویندوز و osx در یک زمان بر روی مک بوک می توان از فلش مموری استفاده کرد. می توانید از فلش مموری برای هدیه دادن استفاده نمایید

کسانی که برای تهیه هدیه زمان زیادی ندارند و نمی توانند تایم زیادی را در بازارها برای تهیه هدیه ای مناسب برای عزیزانشان صرف کنند باز هم فلش مموری می تواند گزینه مناسبی باشد.

راهنمای خرید فلش مموری

برای خرید فلش مموری باید نکات زیر را در مد نظر داشته باشیم.

ظرفیت

اولین چیزی که باید تعیین شود مقدار فضایی است که جهت ذخیره معلومات لازم دارید و به زبان ساده تر به فلش مموری با چه ظرفیتی احتیاج دارید؟ ظرفیت فلش مموری رابطه مستقیمی با قیمت دارد، هر چه حافظه فلش مموری بیشتر باشد قیمت آن هم گران تر است. امروزه فلش مموری ها با گنجایش های مختلف از ۸ گیگابایت تا ۲ ترابایت و حتی بالاتر در بازار وجود دارد

نوع USB

سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات روی فلش مموری ها از دیگر موارد مهم می باشد که باید درنظر گرفته شود. امروزه بیشتر فلش مموری های داخل بازار از رابط USB 2.0 استفاده می کنند، همچنین نسخه های USB 3.0 نیز در بازار هستند که سرعت بالاتری دارند. بنابراین با توجه به بودجه‌ای که در نظر گرفته اید می توانید فلش مموری مورد نظر خود را تهیه نمایید.

طراحی و سایز

یکی دیگر از موارد پر اهمیت دیگر توجه به طراحی و سایز فلش مموری ها می باشد. بعضی از فلش مموری ها به اندازه ای کوچک هستند که به آسانی گم می شوند و یا گروهی هستند که دارای درپوشی هستند که مدام مفقود می شوند، تلاش کنید با توجه به کاربردی که از فلش دارید آن را انتخاب کنید. مورد قابل توجه بعدی وزن فلش مموری است. در رابطه با طراحی و رنگ و… هم می توان گفت که اگر به نمونه های فانتزی علاقه مندید، نمونه های مختلفی در بازار هستند که باید توجه داشت که انتخاب از فلش مموری های بی نام ونشان نباشد.

گارانتی

برند تجاری فلش مموری نیز بسیار مهم می باشد. در این قسمت این موضوع مطرح می شود که با عنایت به بالا رفتن قیمت ها کمتر افرادی به گارانتی های چنین کالاهایی توجه می کنند و این باعث بروز مشکلاتی مثل خرید فلش مموری های قلابی و غیر واقعی می شود . مهمترین انگیزه از تهیه فلش مموری داشتن دیتاهای ضروری و مهم می باشد، بنابراین حمایت از انواع سیستم عامل ها برای مصرف کنندگان دارای اهمیت ویژه ایست، لذا فلش مموری تهیه نمایید که از فرمت های مد نظرتان حمایت نماید. امروزه فلش مموری ها بر روی تمام نسخه های ویندوز، لینوکس و اپل قابل شناسایی شده و به خوبی کار میکند.

نحوه نگهداری و افزایش طول عمر فلش مموری

نگهداری از فلش مموری و افزایش طول عمر فلش مموری کار سختی نیست، اما گاهی بخاطر بی حوصلگی و مشغله زیاد اهمیتی به نگهداری و سلامت فش مموری نمیدهیم که بعد از آسیب دیدن و کار نکردن فلش مموری با از دست رفتن اطلاعات و فایل‌ها مواجه می‌شویم و ما می‌مانیم و یک دنیا حسرت … پس بهترین کار پیشگیری از این اتفاق است.

مهمترین دلیلی که در مورد خراب شدن و یا از کار افتادن فلش مموری می توان به آن اشاره کرد وجود نقص در پورت  USB جلوی کیس کامپیوتر می باشد. به این دلیل که اتصالات پورت بصورت مستقیم به مادربورد متصل نیستند و که در سیم‌هایی که جهت اتصال پورت به مادربورد استفاده شده است گاهی دچار نوسان می‌شود و این اتصالی می تواند ورودی های روی مادربورد را دچار مشکل کند.ولی پورت های USB موجود در پشت کیس به علت ارتباط مستقیم به مادربورد درصد بروز چنین مشکلی تقریبا صفر است و دلیل خوبی برای استفاده از فلش مموری ها در پورت های پشت کیس است.

نکته بعدی خارج فلش مموری از رایانه‌ها بصورت ناگهانی است که بهتر است قبل از خارج کردن فلش مموری از رایانه از منوی my computer روی آیکون درایو فلش مموری کلیک راست کرده از منو eject را انتخاب کنید.

 تعمیر و عیب یابی فلش مموری

تعمیر و یا عیب یابی فلش مموری ها به دلیل حجم و قیمت کم آن‌ها، کاری سخت و حتی غیرممکن است. از طرفی دیگر تعمیر آن از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نبوده و زمان زیادی صرف این کار می شود به همین دلیل بهترین کار بعد از خرابی فلش مموری تعویض آن با یک فلش مموری جدید است.

بعضی اوقات فلش مموری پس از اتصال به کامپیوتر دچار مشکل می شود که برای رفع این مشکل نرم افزارهای خاصی برای تعمیر وجود دارد. در صورتی که نتوانید از فایل های درون فلش استفاده کنید قطعا دچار ویروس شده و برای رفع این مشکل می توانید از این  نرم افزار ها استفاده کرده و فلش مموری خود را تعمیر کنید و دیتاهایی که توسط ویروس از فلش مموری حذف شده و یا قابل اجرا نیست را بازسازی کنید که به این روش فرمت (Format) کردن می گویند.

تفاوت فلش مموری و هارد دیسک

فلش مموری و هارد دیسک هر دو حافظه هستند می‌توان گفت ساختار و عملکرد یکسانی دارند. اما گاهی بر اساس نیاز باید تصمیم بگیریم که فلش مموری یا هارد دیسک برای کار ما مناسب است. در ادامه به بررسی تفاوت فلش مموری و هارد دیسک را به طور کامل به شما خواهیم گفت.

گنجایش :

از لحاظ گنجایش یک هارد دیسک میزان فایل بیشتری نسبت به فلش مموری می تواند ذخیره نماید. فلش مموری ها در ظرفیت های از 8 گیگابایت تا 1 ترابایت تولید می شوند؛ ولی هارد دیسک ها اغلب با ظرفیت 240 گیگابایات تا 8 ترابایت یا بیشتر تولید می شوند.

سایز:

از لحاظ ابعاد و وزن هارد دیسک ها سنگین‌تر و بزرگ‌تر از فلش مموری‌ها هستند.

عملکرد:‏

در فلش مموری اطلاعات بر روی چیپست ذخیره می شود و این قطعات فاقد حرکت می باشد. در هارد دیسک ها با توجه به نامشان  اطلاعات بر روی صفحه گردانی ذخیره می شود. پس اگر هارد دیسکی که درحال کارکردن است را تکان دهیم امکان دارد هدی که جهت خواندن اطلاعات روی هارد دیسک وجود دارد با قسمت رویی صفحه گردان برخورد کرده و باعث خرابی بخشی از هارد دیسک و یا از بین رفتن اطلاعات روی آن شود.

سرعت :

سرعت در حافظه هایی که در آن از چیپست استفاده شده مانند فلش مموری بیشتراز حافظه های دارای صفحه گردان است، به همین جهت سرعت انتقال اطلاعات در فلش مموری نیز سریع تر از هارد دیسک ها می باشد.

تولید صدا:

هنگام استفاده از هارد دیسک ها به علت وجود قطعه های متحرکی که جهت خواندن اطلاعات وجود دارد تولید صدا بسیار بیشتر از استفاده از فلش مموری ها می باشد.

طریقه اتصال :

جهت اتصال فلش مموری ها می بایست از پورت های USB استفاده شود؛ در حالی که برای اتصال هارد دیسک ها از SATA استفاده می شود.

فلش مموری ها را با نام کول دیسک نیز می خوانند. هنگام استفاده از فلش مموری ها احتمال داغ شدن بسیار کم است و نیازی به سرد کردن آن نیست؛ حال اینکه در استفاده از هارد دیسک ها این اتفاق امکان پذیر است.

فلش مموری در شکل و سایزهای مختلفی ساخته می شوند و همواره سازندگان آنها انگیزه ها و ایده های بسیار برای ساخت فلش های متفاوت دارند.

سوالات متداول تفاوت فلش مموری و هارد دیسک

+ آیا توسط USB می توان هارد دیسک را به رایانه متصل نمود؟

 • خیر درون کیس ها کابل های مخصوص اتصال هارد دیسک وجود دارد . درصورت استفاده از هارد اکسترنال به علت سهولت در حمل آن می توانید از USB برای اتصال آن استفاده نمایید.

+ آیا در فلش مموری می توان ویندوز هم نصب نمود؟

 • خیر ، فقط می توان فلش مموری را به جای دیسک نصب ویندوز استفاده نمود .

+ روش خاصی برای ذخیره موسیقی ، عکس، فیلم یا هرنوع فایل دیگر بر روی فلش وجود دارد ؟

 • خیر، فقط نیاز به یک copy-paste ساده است تا این کار صورت گیرد.

+ آیا ارتقاع حافظه در یک هارد دیسک یا فلش مموری امکان پذیر است ؟

 • خیر اگر نیازبه فضای بیشتر دارید باید یک فلش مموری یا هارد دیسک با فضای بیشتر تهیه نمایید.

+ آیا امکان نصب برنامه یا به عبارت دیگر نرم افزاری بر روی فلش مموری وجود دارد؟

 • در برخی موارد امکان پذیر است ولی هیچ وقت پیشنهاد داده نمی شود؛ زیرا به علت مستقر شدن قسمتی ازنرم افزار بر روی رجیستری و هارد دیسک حمل کننده ویندوز ، فقط در همان رایانه می توان استفاده نمود. در این حالت تنها استقرار اینستالر یا همان ستاپ نرم افزارها در فلش مموری کار جابجایی می تواند باشد.

2 دیدگاه در“فلش مموری

 1. سایه گفت:

  من دو ماه پیش رم خریدم الان تمام اطلاعات ام پاک شده دوبارم پاک شد
  معلومه رم ام خرابه الان باید چیکار کنم چجوری پیگیر بشم ؟

  1. tallashcontent گفت:

   با سلام
   برای راهنمایی بیشتر با شماره تماس 02187700549 داخلی 108 بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.