مقالات

چند روش ساده هک کردن اسپیکر بلوتوثی با گوشی و نرم افزار

حتماً از خود می پرسید که آیا می توان یک اسپیکر بلوتوثی یا هدست بی سیم را هک کرد؟ جواب بله است. هکرها به راحتی می توانند سیگنال را از هر دستگاهی که به بلوتوث متصل است هک کنند.

در این مقاله قصد داریم کسانی که مشتاق هک اسپیکر بلوتوثی خانگی هستند را راهنمایی کنیم.

برخی از بلندگوهای بلوتوثی، اگرچه نه همه آنها، به کاربران امکان دیدن نام آنها را می دهند. اگر نام یک اسپیکر را در لیست دستگاه های اسکن شده ببینید، بنابراین می توانید آن را هک کنید. انجام این کار برای یک کاربر معمولی خیلی آسان نیست، اما راه هایی وجود دارد که بتوانید این کار را انجام دهید.

راه های مختلفی برای هک کردن اسپیکر بلوتوثی وجود دارد. یک روش آن، استفاده از پارازیت بلندگوها است. این به دستگاهی نیاز دارد که نزدیک به هدف موردنظر باشد تا بسته های داده را از آن جمع آوری کند. مشکل رایج بلندگوهای بلوتوثی این است که بسیاری از آنها دارای سیستم عامل آسیب پذیر هستند که مهاجم می تواند از آن برای در دست گرفتن کنترل بلندگو سوء استفاده کند.

شما می توانید پارازیت ها را به صورت آنلاین خریداری کنید، البته معمولاً هزینه زیادی دارند.

از طرف دیگر، می‌توانید حمله Bluesnarfing را انجام دهید، که شامل جفت شدن دستگاه بدون رضایت کاربر است و ممکن است باعث به خطر انداختن حریم خصوصی شما شود.

“هک” چیست ؟

هک اصطلاحی است که برای استفاده از دستگاهی برای انجام کار دیگری کاربرد دارد. اسپیکر بلوتوثی یا پرتابل یک دستگاه الکترونیکی است که می تواند صدا را به صورت بی سیم از منبعی مانند رایانه یا گوشی موبایل به گیرنده ای مانند هدفون یا اسپیکر دیگری منتقل کند. فرستنده سیگنال صوتی را ز طریق امواج رادیویی ارسال می کند.

سپس دستگاه گیرنده این امواج رادیویی را دوباره به امواج صوتی تبدیل کرده و از طریق بلندگوهای دستگاه پخش می کند. هک کردن یک اسپیکر پرتابل را می‌توان با استفاده از اپلیکیشنی مانند Audacity برای ضبط صدا روی یک فایل MP3 در گوشی هوشمند و سپس انتقال این فایل به بلندگوی بلوتوث انجام داد.

اسپیکرهای بلوتوثی می توانند به راحتی به روش های زیر هک شوند:

 • استفاده از default PIN
 • از یک firmware در سیستم عامل دستگاه استفاده کنید
 • تکنیک های مهندسی اجتماعی (Social Engineering)

5 روش ساده هک کردن اسپیکر بلوتوثی

 • هک کردن اسپیکر بلوتوثی با نرم افزار
 • هک کردن اسپیکر بلوتوث با گوشی اندروید
 • استفاده از یک حمله KNOB (Key Negotiation of Bluetooth)
 • از کالی لینوکس Kali Linux استفاده کنید
 • نقاط آسیب‌پذیر را در بلندگوی بلوتوث پیدا کنید
 1. هک اسپیکر پرتابل با نرم افزار

در اینترنت، انواع روش های هک کردن و ابزارهایی وجود دارد که ممکن است برای هک کردن هر گوشی چندرسانه ای استفاده شود. ما در این مقاله فقط به نرم افزار هک بلوتوث پرداختم. این نرم افزار بسیار موثر است و می تواند هر دستگاه دارای بلوتوث را بدون آگاهی کاربر هک کند.

 • اسکنر آبی Blue Scanner
 • اسنیف آبی Blue Sniff
 • مرورگر BT
 1. نحوه هک کردن اسپیکر بلوتوث با استفاده از اندروید

در مورد برنامه های هک بلوتوث برای اندروید شنیده اید ؟ تعداد زیادی اپلیکیشن برای هک کردن گوشی و دسترسی به داده های آن وجود ندارد.

 • انتقال فایل بلوتوث
 • اسکنر بلوتوث – btCrawle
 • Bluetooth Read My SMS
 1. از یک KNOB Attack استفاده کنید

در این روش دو دستگاه ابتدا باید یک کانال ارتباطی رمزگذاری شده ایجاد کنند تا بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. به طور خلاصه، در این روش می توان در فرآیند کلیدی مذاکره دخالت کرد و هر دو طرف را مجبور به پذیرش یک کلید کرد.

سپس می توان به راحتی کلید را بازیابی کرد و با استفاده از تاکتیک های brute force همه پیام ها را رمزگشایی کرد.

از کالی لینوکس استفاده کنید

کالی لینوکس همچنین می تواند برای مکان یابی اسپیکرهای بلوتوثی حساس استفاده شود. کالی لینوکس، سیستم عاملی است که شامل تعدادی ابزار برای هک و حمله به دستگاه های بلوتوثی است. ابزار “Bluetooth-hcidump” در کالی لینوکس می تواند برای یافتن بلندگوهای حساس بلوتوثی استفاده شود. از این اپلیکیشن می توان برای ضبط و آنالیز بسته های بلوتوثی استفاده کرد.

ابزار “Btscanner” در کالی لینوکس همچنین می تواند برای مکان یابی دستگاه های بلوتوثی باز و آسیب پذیر در برابر حملات استفاده شود.

 1. آسیب پذیری های اسپیکرهای قابل حمل را شناسایی کنید

بسیاری از بلندگوهای بلوتوثی دارای ضعف هایی در سیستم عامل خود هستند. اگر مهاجم بتواند یکی از این نقاط آسیب پذیر را پیدا کند، می‌تواند از این نقص برای به دست گرفتن کنترل اسپیکر استفاده کند.

یکی از روش‌های شناسایی اسپیکرهای بلوتوثی ضعیف استفاده از ابزاری مانند Shodan برای جستجوی آنها است. این نرم افزار به شما امکانی می دهد در اینترنت به دنبال دستگاه های متصل به اینترنت بگردید. همچنین به شما امکان می‌دهد دستگاه‌های دارای نقص‌های قابل بهره‌برداری را پیدا کنید.

تکنیک بعدی جستجوی عبارت « Bluetooth vulnerability scanner» برای تعیین مکان بلندگوهای بلوتوث ناامن است. با این کار فهرستی از وب‌سایت‌هایی ظاهر می‌شود که می‌توانید آسیب‌پذیری‌های دستگاه بلوتوث را در آنها اسکن کنید.

بهترین روش های محافظت از اسپیکرهای بلوتوثی در برابر هکرها چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی، هکرها باهوش تر و پیچیده تر می شوند. آنها همیشه به دنبال راه های جدیدی برای نفوذ به اسپیکرهای بی سیم و سرقت اطلاعات هستند.

در اینجا برخی از بهترین راه ها برای محافظت از بلندگوهای بی سیم در برابر هکرها آورده شده است:

 • رمز عبور پیش فرض دستگاه خود را تغییر دهید
 • از یک رمز عبور قوی استفاده کنید که حدس زدن آن سخت و شکستن آن دشوار است
 • از یک پروتکل امنیتی قابل اعتماد استفاده کنید
 • سیستم عامل را اغلب با آخرین روش های امنیتی به روز کنید
 • دستگاه بلوتوث خود را غیرقابل شناسایی کنید
 • از یک برنامه امنیتی بلوتوث برای ایمن نگه داشتن دستگاه خود استفاده کنید
 • وقتی از بلوتوث استفاده نمی کنید، آن را خاموش کنید.

نتیجه

5 تکنیکی که در بالا به آنها اشاره کردیم،  برای هک کردن بلندگوی بلوتوثی کاربرد دارند زیرا مبتنی بر آزمایش هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *