مقالات

وقتی اسپیکر خیس می شود چیکار کنیم

خیس شدن اسپیکر

متأسفانه آب در بسیاری از اسپیکرها حتی اگر ضد آب باشند؛ می تواند باعث آسیب دیدگی به مدارهای الکترونیکی آن ها شود. خیس شدن اسپیکر می تواند باعث شود دستگاه به طور کامل یا جزئی کار نکند (دکمه‌ها دیگر کار نمی‌کنند). اگر اسپیکر خود را در استخر یا حتی سینک انداخته اید، چند نکته در مورد نحوه خارج کردن آب وجود دارد.

حتی اگر اسپیکر بلوتوثی ضد آب یا ضد رطوبت هست، مواظب باشید که خیس نشود. پس از هر بار استفاده از اسپیکر، (رطوبت یا کثیفی و غیره) را پاک کنید. همچنین، اگر بلندگو دارای پورت USB است، پس از شارژ کردن یا استفاده از آن، حتما درپوش را ببندید.

گوشی را خاموش کنید

اگر بلندگو خیس شد، ابتدا اسپیکر را از محلی که آب هست دور کنید. وقتی اسپیکر را در آب انداختید و روشن بود، تا حد امکان آن را خاموش کنید. سپس با استفاده از یک پارچه خشک و نرم، رطوبت اسپیکر را برطرف کنید.

تا زمانی که احتمال خیس بودن مدارهای آن وجود دارد سعی نکنید از آن استفاده کنید. به خصوص در مناطق سردسیر، باقی ماندن رطوبت روی سطح اسپیکر ممکن است باعث یخ زدن و اختلال در عملکرد بلندگو شود.

کیفیت صدا ممکن است با ورود آب به بخش بلندگو تغییر کند.

اسپیکر را روی یک پارچه خشک و نرم قرار دهید و قسمت بلندگو رو به پایین باشد تا آب جمع شده داخل اسپیکر تخلیه شود. سپس آن را در دمای اتاق بگذارید تا رطوبتی باقی نماند.

از جاروبرقی استفاده کنید

قدم بعدی استفاده از جاروبرقی است.

می توان از سشوار استفاده کرد

همچنین می توانید از سشوار استفاده کنید. بسته به مدت زمانی که اسپیکر در آب قرار داشته است باید سشوار را نگه دارید تا تمام آب تبخیر شود.

اسپیکر را باز کنید و آب را از اجزای داخلی آن خارج کنید

برای باز کردن اسپیکر لازم است تا اسپیکر را به تعمیرکار تحویل دهید یا از خدمات پس از فروش برند اسپیکر استفاده کنید. توجه داشته باشید تمام برندها دارای گارانتی و خدمات پس از فروش نمی باشند.

اگر خودتان اسپیکر را باز میکنید؛ بررسی اینکه آیا در داخل آن اثری از آب وجود دارد یا خیر. در صورت یافتن آب، چند دانه برنج را داخل اسپیکر قرار دهید و چند ساعت صبر کنید.  برنج را برای جذب آب بررسی کنید.

این کار را تا زمانی تکرار کنید که اثری از آب باقی نماند (معمولاً 2-3 بار با 30 دقیقه زمان انتظار بین هر  بار). هرگز اسپیکر را چندین روز با مدارهای الکترونیکی مرطوب رها نکنید!

پس از انجام این مراحل، اسپیکر را با استفاده از پارچه خشک به آرامی اما به طور کامل تمیز کنید.

هرگز اسپیکر خود را به زور باز نکنید مگر اینکه لازم باشد زیرا ممکن است صدمات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

سعی کنید اسپیکر را در معرض مایعات قرار ندهید. وقتی نزدیک آب هستید، آن را کنار بگذارید یا خاموش کنید. از قرار دادن دریچه های دستگاه (جک هدفون، پورت USB…) در معرض هر مایعی خودداری کنید زیرا حتی کمتر از یک قاشق چای خوری آب و رطوبت می تواند به مدارهای آن آسیب برساند. اسپیکر را هم در تابستان و هم در زمستان از رطوبت و دمای بالا دور نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.